Mistrzowie

Tode Sakugawa
1762-1843

   Pierwszym wielkim mistrzem, a zarazem człowiekiem, który opracował przepisy Dojo był mistrz SAKUGAWA, zwany również KARATE SAKUGAWA.

Bushi Matsumura
1809-1899

     Najwybitniejszym jego uczniem był SOKON „BUSHI” MATSUMURA – szef Ochrony króla Królestwa Ryukyu. Był on ekspertem okinawskiej Te, znał też chińskie ch’nan fa z okolic klasztoru Shaolin oraz Jigen-Ryu – japońską sztukę walki Klanu Satsuma. Na bazie tych trzech sztuk walki stworzył karate i nadał mu formę zbliżoną do tej jaką dzisiaj ćwiczymy.

Itosu Yasutsune
1831-1915

    Uczeń Matsumury – Anko Itosu zmodernizował karate i nadał mu dzisiejszą formę. W kwietniu 1901 roku rozpoczął on proces wprowadzania karate do szkół na Okinawie. Proces zatwierdzenia karate jako elementu kultury fizycznej w szkołach zakończył się w 1905 roku i ta data podawana jest oficjalnie jako data wprowadzenia karate do szkół. Wprowadzenia karate do szkół było ważnym krokiem w jego historii bowiem dawało możliwość szerokiego zapoznania się z nim Okinawańczyków i przez to jego popularności i ekspansji. Wpłynął na to fakt silnego powiązania karate z okinawańską tradycją i kulturą, wybitnymi walorami zdrowotnymi oraz wysokim morale i dyscypliną kształtowaną u ćwiczących.

Chosin Chibana
1885-1969

    CHOSIN CHIBANA jako pierwszy wprowadził na wzór japoński do określenia stylu słowo RYU-czyli szkoła. W latach 1954-58 był szefem wyszkolenia w departamencie policji w Shuri. W 1956 r. zakłada ogólnostylowe stowarzyszenie Okinawa Karatedo Federation, a w 1958 r. zakłada istniejącą do dziś Okinawa Shorin-ryu Karate-do Association.

Katsuya Miyahira
1918-2010

     Karate zaczął studiować u swego ojca w 1930 r., a od 1933 uczeń Ch. Chibany. Po jego śmierci przejął rolę prezydenta Okinawa Shorin-ryu Karate-do Association.

Kenyu Chinen
1944

      Treningi rozpoczął w 1958 r. u Ch. Chibany. Studiował też u Shuguro Nakazato i Katsuya Miyahiry, oraz KOBUDO u Shinpou Matayoshi. W 1976 roku oddelegowany do Europy w celu propagowania OKINAWA SHORIN-RYU i OKINAWA KOBUDO.
Jest prezydentem World Oshu-Kai International Okinawa Shorin-ryu Karate, Kobudo Federation.